Your cart is currently empty!

V prvem delu bloga sem z vami delil svoje začetke in pot do poklica osebnega trenerja. Danes pa se bomo poglobili v pomembne izkušnje, spoznanja in lekcije, ki sem jih pridobil skozi leta.
Osebni trener ali psiholog?
“Hej, kako si kaj?”
Zelo hitro sem spoznal, da osebno trenerstvo ne zajema le fizičnega aspekta, ampak tudi psihološkega. To se mi danes zdi povsem normalno, saj se s strankami srečuješ večkrat na teden. Za dolgoročno sodelovanje pa je nujno vzpostaviti osebni odnos. Ni presenetljivo, da stranke pogosto delijo svoje osebne izkušnje in težave, saj ne iščejo le odgovorov ali nasvetov, ampak tudi nekoga, ki jih bo poslušal.
Vendar pa se moramo zavedati, da lahko to hitro postane težava. Marsikateri trener zaide v situacijo, kjer treningi postanejo “psihološke” urice, kar lahko negativno vpliva na učinkovitost treninga. Trenerji, ki nismo psihologi, nismo usposobljeni za obravnavo teh težav, kar lahko vodi do več škode kot koristi.
Kot trenerji moramo znati dobro manevrirati med obema aspektoma.
Treningi
“Nikoli ne boš izgubil stranke zaradi prelahkega treninga, ampak jo lahko hitro izgubiš zaradi pretežkega.”
Ta citat sem nekje prebral pred časom in se z njim popolnoma strinjam. Trening je orodje, s katerim ustvarjamo stimulus za nove adaptacije, ne pa sredstvo za mučenje. Kljub temu nekateri trenerji tak pristop doživljajo kot merilo kakovosti, kar pa dolgotrajno ohranjanje in uspešnost strank ne podpira.
Trening mora biti zasnovan tako, da spodbuja rast in izboljšanje, ne pa da povzroča prekomerni fizični in psihološki stres, ki lahko tudi vodi do poškodb.
Trenerji moramo znati prilagoditi treninge potrebam in zmožnostim posameznikov ter jim pomagati postaviti realne cilje. Tako zagotavljamo trajne rezultate in zadovoljstvo, kar je veliko pomembnejše od kratkotrajnega “uničenja” na treningu.
Poleg tega tak pristop omogoča nam, trenerjem, stabilen in reden zaslužek.
Vsem ne moreš pomagati
“Trenerji lahko kažemo pravo pot; po njej pa mora posameznik v veliki meri hoditi sam.”
Kot trenerji si želimo, da vsakemu, ki ga vzamemo pod svoje okrilje, lahko pomagamo. Vendar se moramo zavedati, da v tej enačbi sodelujeta tako trener kot stranka. Če stranka ni pripravljena na spremembe, ne moremo storiti prav veliko. Povprečno s stranko preživimo 2–3 ure na teden in to je naš edini čas, kjer lahko dejansko vplivamo nanjo. Kaj pa bo človek počel izven teh ur, je povsem odvisno od njega. Če ni motiviran in odločen za spremembo, se ne bo veliko spremenilo.
Zavedanje meja
“Včasih je treba svoj ego postaviti na stran.”
Trenerstvo je široko področje in jasno je, da ne bomo mogli odgovoriti na vse težave in potrebe strank. Nič ni narobe, če si priznamo, da nimamo rešitve za njihove težave. Jasno mora biti, da se zavedamo svojih meja in sposobnosti.
Socialni mediji vs. realno življenje
“Trenerska odgovornost je, da ostanemo etični in da je naš cilj pomagati, ne pa prevarati.”
Socialni mediji pogosto delujejo zavajajoče. Lažno reklamiranje hitro dosegljivih rezultatov, slikovno predelane preobrazbe in “genetski friki” prodajajo sanje, ki so za večino nedosegljive. To vodi do razočaranj in izgube motivacije. Zavedati se moramo, da tisto, kar vidimo na socialnih medijih, pogosto ne odraža realne slike. Pomembno je, da kot trenerji ne izkoriščamo nevednosti posameznikov iz želje po hitrem zaslužku.
Ni običajnega delovnika
Redni delovni čas? Kaj je to?
V tem poklicu ni običajnega delovnika. Delaš takrat, ko drugi ne. To pomeni zgodaj zjutraj, pozno zvečer, pa tudi med vikendi. Jasno je tudi, da vseh ur ne moreš vedno zapolniti, zato včasih čakaš na stranke uro ali dve, preden lahko nadaljuješ. Te prazne “trenutke” moraš znati produktivno izkoristiti.
Delovni izziv postane še večji, če si samozaposlen, saj si odgovoren za vse vidike svojega posla.
Zaključek
Ne bom preveč pametoval, ampak priznam, da mi je pisanje tega bloga prineslo veliko veselje. Oživel se je spomin na številne lepe trenutke in spoznanja, na katera zdaj z veseljem pogledam nazaj. Upam, da bo v prihodnosti še veliko takšnih trenutkov.
Hvala, da ste bili del te poti!
Ponedeljek – Petek:
07:00 – 21:00
Sobota:
07:00 – 16:00
[mailerlite_form form_id=1]